sobota, 26 czerwca 2010

PESTYCYDY I INNE ŚWIŃSTWA KTÓRYCH TAK BARDZO SIĘ BOIMY

Dzisiaj znajoma zapytała mnie, jak mogę jeść te wszystkie surowe warzywa pełne chemii, którą rolnicy w nie pakują ku obfitych plonów. Przecież dzięki obróbce termicznej chociaż część tego usuwamy.
Hmm....niestety nie jestem w tej dziedzinie specjalistką, ale:

po pierwsze: staram się kupować ekologiczne warzywa. Przynajmniej ok. 50 % z tego co jem.
po drugie: kupuje owoce i warzywa we właściwym dla nich sezonie, czyli wtedy, kiedy dojrzewają w moim regionie, a przy okazji są najtańsze. Im bliżej rosły mojego miejsca zamieszkania tym lepiej. Mniej ryzyka, że były traktowane chemikaliami , aby podnieść ich trwałość podczas transportu (jedyna moja słabość to awokado i banany :)

Mam też dobrą wiadomość. Są sposoby na pozbycie się pestycydów, nawozów, środków owadobójczych i innych takich.
Jednym z nich jest
EX’SIR(pod tym linkiem pełny opis produktu) dostępny w sklepie evergreen.pl
Są również domowe sposoby na pestycydy (niestety nie pamiętam na jakiej stronie to znalazłam):
 1. "Składniki (2 szklanki płynu):

  1 szklanka wody

  1 szklanka octu

  1 łyżka sody oczyszczonej

  20 kropli wyciągu z pestek winogron

  Uwaga: wyciąg z pestek winogron służy jako naturalny środek konserwujący, możesz go pominąć jeśli przygotujesz płyn jako środek do jednorazowego umycia wszystkich warzyw.

  Wymieszaj wszystkie składniki w wysokim naczyniu. Rób to delikatnie, bo kombinacja octu i sody oczyszczonej ma silne właściwości pieniące. Gdy roztwór przestanie się pienić przelej go do butelki z rozpylaczem. Spryskaj tym płynem warzywa przed jedzeniem, odczekaj 10 minut i dokładnie opłucz wodą.

  Uwaga: Nie pryskaj tym płynem grzybów, bo nasiąkną nim.

  Tak oczyszczone warzywa będą na pewno zdrowsze ale oczywiście nie staną się przez to ekologicznymi. Spryskaniem nie pozbędziesz się też 100% pestycydów ale warzywa będą dużo czystsze a więc i zdrowsze niż warzywa jedynie płukane w wodzie. Tak więc jeśli nie możesz używać w pełni ekologicznych warzyw, przynajmniej postaraj się je oczyścić maksymalnie z pestycydów."

Niestety nie dotarłam do żadnych źródeł o skuteczności tych metod, ale to zawsze "coś" więc czemu by nie spróbować???

p.s. A może ktoś z was wie coś więcej na ten temat?

4 komentarze:

 1. Oglądałam kiedyś w telewizji test kilku produktów - program był na kuchni tv i coś miało w tytule z książami - 2 panie testowały różne książi kucharskie i przybory kuchenne, w tym właśnie takie "oczyszczacze". Kupiły w sklepie chyba 4 papryki i 1 niczym nie była myta a 3 pozotałe różnymi środkami. Papryki zostały zmiksowane (każda oddzielnie) i w laboratorium oznaczono w materiale poziom pestycydów (a właściwie nie wiem czego, teraz w ogóle używa się określenia, lansowanego przez firmy profukujące je "środki ochrony rośłin", ale moim zdaniem ono jest lepsze bo poza pestycydami też są podawane np herbicydy, a one powinny - co nie znaczy że jest inaczej - szkodzić tylko roślinom). No i okazało się - myje najlepiej czysta woda, nie ma co się dać wkręcać w takie produkty. Już lepsza chyba taka domowa mikstura - przynajmniej co się rozpuszcza w tłuszczach, ma sie w czym rozpuścić :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki Olga!!
  Brakowało mi właśnie takiego "testu" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. spoko oko - ja nie wiem na ile wiarygodne był ten test :) znalażłam stronę programu i opis tego testu
  http://www.annaandkristina.com/?action=d7_article_viewer_view_article&Join_ID=266007&template=tp-test-lab-view-article.htm7
  - może bardziej dla Amerykanów - ale ciekawy jest ten dział testów - absolutnie różne produkty są testowane i czasami okazuje się że np mrożenie wina jest najlepszą metodą konserwacji otwartego :)

  OdpowiedzUsuń
 4. kapitan kompost4 grudnia 2010 17:29

  Pestycydy, herbicydy, acarycydy i fungicydy; to środki ochrony roślin. Tak jak; ogórki, papryka, sałata i kapusta to warzywa, ale pewnie nazwa warzywa jest lansowana przez supermarkety ;)
  Niektóre ś.o.r. działają inaczej niż powierzchniowo; np: wgłębnie (wgłąb powierzchni) lub nawet systemicznie (w całej tkance rośliny), więc mycie powierzchni nic nie daje, jeśli po zbiorze pozostały w roślinach jakieś substancje szkodliwe.
  powodzenia

  OdpowiedzUsuń