czwartek, 20 maja 2010

PERFUMERIA


Przy okazji tworzenia swojej własnej kompozycji zapachowej do perfumowania ciała trafiłam na ciekawe informacje. Otóż w bardzo wielu perfumach znanych marek używane są takie produkty jak piżmo czy ambra. Oba pochodzenia zwierzęcego....
AMBRA- woskowata substancja, lżejsza od wody, pozyskiwana z wnętrzności wielorybów, przede wszystkim kaszalota. Szarobrunatna, dość twarda substancja, niegdyś bardzo cenna, znajdowana w ich jelitach służyła i czasami nadal służy jako emulgator i wzmacniacz zapachu do produkcji perfum.
PIŻMO-wydzielina gruczołów okołoodbytniczych niektórych ssaków. Stosowane jest w przemyśle perfumeryjnym – ma silny zapach amoniaku, jednak po rozpuszczeniu w roztworze alkoholowym nabiera zmysłowego zwierzęcego aromatu. Utrwala kompozycje zapachowe. Piżmo jest zastępowane syntetykami ze względu na ochronę gatunków (więc w perfumach mamy albo syntetyk albo wydzielinę z gruczołów-żadna z opcji mnie nie zadowala)

Jeszcze więcej informacji na ten temat tutaj, a sprawdzić które znane perfumy zawierają takie składniki można tutaj.

W tych pięknych okolicznościach przyrody jeszcze bardziej się cieszę, że zdecydowałam się na domową produkcję swoich perfum. Cały proces jest bardzo prosty. Wystarczy alkohol, woda destylowana(lub olej jojoba zamiast powyższych) i ulubione olejki eteryczne. Oczywiście przyda się rónież jakaś buteleczka ze spryskiwaczem. Z olejków polecam szczególnie paczuli i sadałowy- dla wielbicieli orientalnych zapachów. Oczywiście nie ma się też co oszukiwać. Nigdy nie stworzę kompozycji równie pięknej co chociażby mój ulubiony Hugo Boss Energise...ale czy perfumy za kilkaset złotych NAPRAWDĘ są mi potrzebne do szczęścia? No właśnie. Nie za bardzo:)
Więcej o takich naturalnych perfumach tutaj, a dla poszukiwaczy niedostępnych w polsce olejków polecam stronę.


1 komentarz:

  1. Świetny pomysł z wytwarzaniem własnych perfum. Jestem zwolennikiem DIY ;). Chodzi Ci o olejki eteryczne które można kupić w takich małych buteleczkach? W jakich proporcjach mieszać wodę destylowaną i alko? No i jaki alkohol - spiryt ;)?

    OdpowiedzUsuń